Flaş Haber

 

UNICEF

Anasayfa arrow Korsan Kitap
Korsan Kitap Yazdır E-posta

Korsanlar aramızda...

 

Korsan sözcüğü denizcilikle beraber doğmuş ve yüzyıllardır, kendisine ait olmayan bir şeyi haksız, yasadışı yollarla ele geçiren ve bunun üzerinden kazanç sağlayanları anlatmak için kullanılıyor. Günümüzde ise eskisi gibi deniz korsanları yok ama, başka alanlarda çeşitli korsanlarla karşılaşıyoruz. Bunların başında da fikir eserleri üzerinden haksız kazanç sağlayanlar geliyor. Özellikle popüler olan, çok satılan CD, kaset, kitap, afiş, bayrak, ünlülerin ad ve resimlerinin bulunduğu aksesuar gibi ürünlerde.

 

 

Korsan

Türkiye Yayıncılar Birliği, kendi alanı ile ilgili olarak, korsan kitap basımı ve satışıyla uzun süredir mücadele ediyor.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre, dört tür korsan yayın yapılıyor. Bunlar,

 

tıpkı basım

başka yayınevi adı altında basım

fotokopi yoluyla çoğaltma

internet yoluyla yayınlama

Korsan kitap yayınının Türkiye'deki mali boyutları inanılmaz ölçülerde. Türkiye'de bir yıl içinde ISBN kaydı olan yaklaşık 12.000 çeşit kitap basılıyor. Bu kitaplardan en çok satan 200-250 çeşit kitabın korsan baskısı yapılıyor. Sektörün toplam büyüklüğü tahmini olarak 100 trilyon iken, korsan kitapların bu miktar içindeki payı 43 trilyonu buluyor.

 

Korsan Kitap Neden Ucuz?

 

Türkiye'deki yayınevlerinin büyük bir çoğunluğunda kitap üretimi sırasında şu unsurlar bir araya getirilir: Yazarlar-çevirmenler, editörler, grafik tasarımcılar, üretim sorumluları, satış-pazarlama sorumluları, reklam ve halkla ilişkiler sorumluları. Bu unsurların her biri kitabın satış fiyatını oluşturan unsurlardır. Ayrıca, telif hakları ve KDV'yi de unutmamak gerekir. Bunun yanı sıra, her yayınevinin her kitabı çok-satar olmadığından, daha az ve çok az satan kitapların getirdiği bir maliyet ve sabit giderleri vardır. Oysa korsan yayıncı, yukarıdaki unsurlardan neredeyse hiçbirine ücret ödememektedir.

 

KorsanKorsan Kitap Hepimize Zarar Veriyor!

 

Korsan basımlar, başta kitabın yazarı olmak üzere, çevirmenlere, ajanslara, yayıncılara, kitapçılara, matbaacılara, devlete ve son olarak henüz farkında olmasa da okura büyük zararlar veriyor. Tüm bu kesimler zaman içinde korsan basımın verdiği zararlar nedeniyle üretemez duruma geliyor. Özellikle yayınevleri, korsan kitabın yarattığı zararlar nedeniyle yeni yazarların kitaplarını basamaz duruma geliyor ve okuyucu da çağdaş Türk edebiyatı ürünlerinden yoksun kalıyor.

 

Korsan baskı uluslararası alanda da ülkemize zarar veriyor. IIPA (Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları Birliği) Türkiye'de korsan kitap basımının tam olarak önlenememesi üzerine, ABD hükümetinden Türkiye'ye yönelik tüm ticari hakların geri alınması için başvuruda bulundu. Bu, Türkiye ile ABD ticaretini önemli ölçüde zarara uğratacak bir istek.

 

Korsan Kitap Nasıl Önlenir?

 

Türkiye Yayıncılar Birliği'ne göre, korsan yayıncılığın devam etmesinin en büyük nedeni satış noktaları. Korsan kitapların okuyucu ile buluştuğu tek yer olan satış noktaları, korsan kitabın önlenmesi açısından tek yol. Eğer satış noktaları olarak "kitapevleri" korsan yayınları kabul etmez ve satmazsa, okuyucu korsan yayınlarla buluşamayacaktır. Böylece korsan kitap basımı en önemli darbeyi kitapevlerinden almış olacaktır.

 

Korsan"Bu Kitapevinde Korsan Kitap Satılmamaktadır"

 

Anlaşılacağı üzere 54. Copy Break Yarışması'nın konusu "Korsan Yayın".

 

Korsan kitap basımı ile mücadele eden Türkiye Yayıncılar Birliği de bu yarışmanın reklamvereni. Türkiye Yayıncılar Birliği, yukarıda da belirtildiği üzere yaptığı araştırmalar sonucunda, korsan yayının önüne konabilecek en büyük engelin, kitapevlerinin korsan kitap satmaması olduğunu özellikle vurguluyor. Bu amaçla kitap okuruna değil, doğrudan kitap satışı yapan kitapevlerine seslenmeyi uygun görüyor. Türkiye Yayıncılar Birliği, 54. Copy Break Yarışması'nda kitapevlerini hedef kitle seçerek siz reklam yaratıcılarından, kitapevlerine seslenen, korsan yayın satmamasını öneren ve satmasının zararlarını anlatan bir ilan istiyor.

 

İlanda özellikle üzerinde durulmasını istedikleri noktalar:

 

Satış noktalarında korsan kitap bulundurulmaması-satılmaması, korsan basımın ve satışın ağır maddi cezalar içeren bir suç olduğu ve hem kitapevlerinin hem de okuyucunun satarak ve alarak bu suça ortak olmamaları gerektiği.

 
(C) 2019 .: Işıl Yayınevi :.